Słowniczek

 

ZNACZENIE WODY


Woda jest niezbędna do życia. Pokrywa znaczną część Ziemi. Jako ciecz wypełnia szczeliny skorupy ziemskiej, tworząc jeziora, rzeki, morza i oceany. Słona woda stanowi ok. 97 procent wszystkich zasobów wody na Ziemi. Ponadto, na świecie istnieje mnóstwo rzek i jezior, w których znajduje się woda słodka. Dwa procent słodkiej wody w postaci śniegu i lodu zgromadzone jest w okolicach biegunów. Rzeki i jeziora stanowią zaledwie jeden procent całego ziemskiego zapasu wody.


 

POBÓR WODY


Pierwszym etapem wędrówki wody do krakowskich kranów jest pobór wody z rzeki, przy pomocy specjalnych urządzeń zwanych pompami.
 
 

 

UZDATNIANIE WODY


Woda pobrana z rzeki trafia do Zakładu Uzdatniania Wody, czyli miejsca, w którym z wody usuwane są zanieczyszczenia. Proces przygotowania wody do spożycia przez ludzi nazywany jest uzdatnianiem wody. W praktyce oznacza to, że woda przepływając przez różne urządzenia, poddawana jest m.in. procesom: koagulacji, sedymentacji, filtracji i dezynfekcji.
 
 

 
 

KOAGULACJA


To proces, w którym do wody dodawany jest specjalny płyn, który po szybkim wymieszaniu, powoduje, że malutkie niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia łączą się w większe.


 

 
 

SEDYMENTACJA


Pod wpływem działania sił grawitacji, połączone w koagulacji zanieczyszczenia, opadają na dno.
 


 
 

FILTRACJA


To kolejny etap procesu uzdatniania wody, w którym wykorzystywane są złoża piaskowo-węglowe, zatrzymujące zanieczyszczenia nieusunięte w poprzednich etapach.

 
 

DEZYNFEKCJA


Dezynfekcja, czyli niszczenie szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów, jest ostatnim etapem procesu uzdatniania wody. Związkiem najczęściej stosowanym do dezynfekcji wody jest dwutlenek chloru. W 2014 roku Wodociągi Miasta Krakowa na największym Zakładzie Uzdatniania Wody "Raba" uruchomiły nowoczesne instalacje do dezynfekcji wody promieniami UV oraz podchlorynem sodu, eliminując tym samym chlor gazowy. Dzięki temu zwiększyło się bezpieczeństwo bakteriologiczne oraz poprawił się zapach i smak wody dostarczanej krakowianom.
 

 

WODA W DOMU


Woda, po przejściu przez proces, uzdatniania trafia za pośrednictwem rurociągów do domowych kranów. Woda w krakowskich kranach jest tak dobrej jakości i tak szczegółowo przebadana, że można bez obaw pić ją bez przegotowania bezpośrednio z kranu. W domu wykorzystuje się wodę do wielu codziennych czynności. Każdego dnia domownicy przygotowują posiłki, piją wodę, ale również zmywają naczynia, piorą brudne ubrania, kąpią się w wannie lub pod prysznicem, podlewają kwiaty.


 

OCZYSZCZANIE ŚCIEKÓW


Zużyta woda z pralki, zlewu lub toalety jest brudna, zawiera mnóstwo drobnoustrojów i zanieczyszczeń dlatego musi trafić do miejsca, w którym zostanie oczyszczona. Brudna woda, która w rurach kanalizacyjnych wypływa z naszych domów nazywana jest ściekami, a miejsce, do którego trafia, to oczyszczalnia ścieków.


 

KRATY


Z trafiających do oczyszczalni ścieków muszą być stopniowo usuwane większe elementy. Do tego służą kraty – rzadkie i gęste, które zatrzymują nierozpuszczalne zanieczyszczenia o różnej wielkości. Części stałe ścieków, większe niż 6 centymetrów, są zatrzymywane na kratach rzadkich. Mniejsze elementy ścieków pozostają na kratach o mniejszych oczkach.


 
 

PIASKOWNIK


Pozbawione większych zanieczyszczeń ścieki płyną dalej do piaskownika – urządzenia, które ma za zadanie oddzielić i usunąć ze ścieków żwir, kamyki i piasek.


 

OSADNIK


Po przepłynięciu piaskownika, ścieki płyną do osadnika, w którym następuje powolne opadanie zanieczyszczeń na dno oraz unoszenie się tłuszczy na powierzchni. Zarówno osady jak i tłuszcze usuwane są za pomocą zgarniaczy.


 

REAKTORY BIOLOGICZNE / BIOREAKTORY /


Ścieki, po oczyszczeniu na kratach, w piaskowniku i osadnikach, wydają się już być czyste, ale niestety tak nie jest. Teraz czas na oczyszczanie biologiczne ścieków w reaktorze. To właśnie tu dobre bakterie pomagają w oczyszczeniu ścieków ze związków organicznych. Jest to proces naturalny, który można zaobserwować również w rzekach i jeziorach, ale tam trwa on o wiele dłużej. Oczyszczone ścieki, po sklarowaniu w osadnikach, trafiają do rzeki.


 

RZEKA


Ścieki wypływające z krakowskich oczyszczalni, są tak dobrze oczyszczone, że już, jako czysta woda, wpływają do rzeki. Dzięki działaniu oczyszczalni ścieków w rzece mogą żyć i rozwijać się rośliny i zwierzęta, takie jak bobry, ryby, kaczki.