Natura dla wody - tak było na rodzinnych warsztatach

Rodzinnie, kolorowo i twórczo było na naszych warsztatach „Natura dla wody” zorganizowanych w ramach obchodów Światowego Dnia Wody 2018.
 
17 marca zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami do Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakładzie Uzdatniania Wody Bielany. Na tych, którzy postanowili spędzić z nami sobotni poranek i popołudnie, czekało sporo atrakcji i dużo pożytecznej wiedzy.

Po ciepłym powitaniu naszych zmarzniętych gości, odbyła się uroczysta premiera filmowa. „Bajka o krakowskiej wodzie z kranu”, nad którą pracowaliśmy od kilku miesięcy, wywołała na dziecięcych twarzach piękne uśmiechy. Postaci głównych bohaterów zostały zaczerpnięte z naszego przedstawienia edukacyjnego „Wędrówki Kropelki”. Dziadek Tadek i jego zwariowany wnuczek Olek ukazani w nowej odsłonie, zyskali sobie sympatię młodych widzów.

Zaraz po bajce rozpoczęła się część warsztatowa naszego spotkania. By rozruszać i rozgrzać uczestników w ten mroźny dzień, zaproponowaliśmy zabawę ruchową – rodzice zamienili się w przybrzeżną bujną roślinność, a dzieci w mieszkańców rzeki: żabki, pstrągi i bobry. Po tej rozgrzewce cała grupa została podzielona na dwie mniejsze: grupę  Dziadka Tadka i grupę Olka. Każda udała się do swojej sali, gdzie czekały przygotowane zadania.

Budowaliśmy miasto, w którym pojawiły się piękne domy, wyrosło wiele drzew i innych roślin zielonych. A co najważniejsze, przez miasto popłynęła rzeka. Nie mogło więc zabraknąć zarówno zakładu uzdatniania wody, jak i oczyszczalni ścieków. Dzięki fantazji i zapałowi młodych architektów, miasta wyrastały bardzo szybko.  W dziecięcych głowach rosła w tym samym czasie świadomość tego, jak ważna jest dbałość o otaczające nas środowisko naturalne.

Podczas zajęć, przedstawiliśmy dzieciom superbohaterów – mikroorganizmy, które biorą udział w oczyszczaniu rzek i zbiorników wodnych. Opowiedzieliśmy naszym słuchaczom, w jaki sposób firmy wodociągowe potrafią czerpać z mądrości natury i wykorzystują niektóre, naturalne rozwiązania w swoich zakładach. Mikroorganizmy stały się bohaterami komiksów, które dzieci wraz z rodzicami wykonały w trakcie warsztatów. Powstały bardzo pouczające i oryginalne materiały.

Najwięcej emocji wśród uczestników warsztatów wzbudziło wykonanie własnego mini złoża filtracyjnego. Wysypanie warstwy pisku, żwirku i większych kamieni, a później przepuszczenie przez nie brudnej wody, okazało się dla dzieci bardzo interesującym doświadczeniem. Miało ono na celu ukazanie dzieciom zasady działania basenów infiltracyjnych.

W warsztatach zorganizowanych przez Wodociągi Miasta Krakowa z okazji obchodów Światowego Dnia Wody, uczestniczyło 60 dzieci wraz z rodzicami. Dziękujemy za zainteresowanie, wspólnie spędzony czas, aktywny udział w zajęciach i dobrą zabawę!

Dodano w dniu 19/03/2018