III Festiwal wody – relacja

Sobota 29 września była pełna wrażeń i emocji nie tylko dla nas, ale również dla Wszystkich tych, którzy przybyli na III Festiwal Wody – woda nas kręci! Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakładzie Uzdatniania Wody Bielany zamieniło się w prawdziwe Królestwo Rurogrodu!

W Zakładzie Uzdatniania Wody Bielany królował dzisiaj uśmiech, dobra zabawa i masa pozytywnej energii! Jak zwykle, odwiedziliście nas tłumnie, całymi rodzinami. Kto spędził z nami czas, na pewno tego nie żałował!
 
Już po raz trzeci zaprosiliśmy Was do wspólnej zabawy. Stanowisko poławiaczy pytań, dekoratornia, laboratorium wody, kreatywny plac zabaw, bieg po Królestwie Rurogrodu, to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników festiwalu. Było dynamicznie, energetycznie i kreatywnie!
 
Każdy uczestnik Festiwalu odwiedzając kolejne stanowiska zdobywał pieczątki na mapce, która prowadziła przez zakręcony wodny świat, pełen ciekawych wyzwań. A było o co walczyć! Na zdobywców pieczątek czekał Certyfikat Wodnego Eksperta, drobne upominki i przepyszne gofry.

Przygotowane dla dzieci zadania podzielone były między sześć stanowisk. Wymagały pomysłowości, zręczności, fantazji i odrobiny talentu. W czasie III Festiwalu Wody – woda nas kręci! powstały prawdziwie piękne malowane dziecięcą ręką obrazy na łazienkowych kafelkach.  
 
Udowodniliśmy też, że cyrk ma wiele wspólnego z wodą, bowiem cyrkowcy świetnie potrafią ją wykorzystać w swych pokazach. Czarowali nie tylko bańkami mydlanymi.
Kto uczestniczył w biegu po Królestwie Rurogrodu nie tylko musiał przemierzyć labirynt rur, ale także rozsądnie posegregować znalezione tam śmieci. Wiele emocji wzbudziło też stanowisko poławiaczy pytań – tu liczyła  się nie tylko wiedza, ale i sprawność!
 
Dużo śmiechu i radości wywołały rodzinne konkursy. Wszyscy bawili się pysznie. Przy okazji wsparliśmy Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza”. Nagrodami w konkursach były zakładki, pluszaki, worki szkolne i wiele innych rzeczy, ręcznie zrobionych przez podopiecznych Stowarzyszenia.
 
Laboratorium wody i Laboratorium Dziadka Tadka były tłumnie oblegane podczas pokazów. Tu działy się rzeczy naprawdę ciekawe! Można było nie tylko obserwować, ale także zadawać pytania i samemu prowadzić doświadczenia.
 
W czasie wydarzenia można było zwiedzić Zakład Uzdatniania Wody Bielany, poznać jego technologię i ponad stuletnią historię. Uczestnicy festiwalu chętnie uczestniczyli w zwiedzaniu, zadając wiele ciekawych pytań.

Krakowianie chętnie też skorzystali z możliwości rozmowy z naszymi fachowcami. 51 osób przyniosło  do zbadania próbki wody z domowych kranów. Laborantki z Wodociągów Miasta Krakowa odpowiadały na pytania o twardość wody, bezpieczeństwo jej picia prosto z kranu, czy zasadność stosowania filtrów. Wszyscy chętnie gasili pragnienie „Dobrą wodą prosto z kranu” serwowaną  w wersji schłodzonej i gazowanej, a także z cytryną, miętą i innymi dodatkami.
 
Po festiwalowych, emocjonujących zmaganiach można było odpocząć w  strefie relaksu. Tutaj  na wielkim ekranie na dzieci czekał dziadek Tadek i jego wnuczek Olek - bohaterowie wodociągowych kreskówek edukacyjnych. 29 września przypadał Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i oczywiście przyłączyliśmy się w trakcie festiwalu do tej do akcji czytając fragmenty wydanej przez nas książeczki „Wyprawa batyskafem – misja w Rurogrodzie”.
 
 
Bardzo dziękujemy Wszystkim za  wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że spotkamy się również za rok, podczas IV edycji Festiwalu Wody!

Dodano w dniu 29/09/2018