Dni otwarte ZUW Rudawa 14-16 października 2015 r.

Grupy, które odwiedziły ZUW Rudawa w Dni Otwarte poznały niektóre z tajników powstawania „kranowianki”. Dzieci dowiedziały się jakie są kolejne etapy procesu uzdatniania. Jak uzdatniona woda trafia do kranów w ich mieszkaniach, domach, szkole czy przedszkolu. Poznały też między innymi takie trudne słowa jak koagulant. Dzieciaki były bardzo dociekliwe, a nawet znaleźli się wśród nich prawdziwi pasjonaci tematu dla których, żadne pytanie nie mogło pozostać bez odpowiedzi. Nasi przewodnicy musieli się więc zmierzyć z takimi pytaniami jak: Czy wodę można pić z rzeki? Dlaczego musimy uzdatniać wodę? Ile bakterii jest w wodzie? Oprócz trudnych do zrozumienia dla dzieci procesów, które i tak wytrwale zgłębiały, prawdziwym zainteresowaniem cieszyły się zakładowe rybki mieszczące się w wodociągowym akwarium. Każda z edukacyjnych wypraw, kończyła się rozdaniem drobnych upominków, przypominających dzieciakom niezwykłą wyprawę do jednego z czterech krakowskich zakładów uzdatniania wody.

Dziękujemy wszystkim przybyłym i cieszymy się, że mogliśmy Was gościć w progach ZUW Rudawa. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas w przyszłym roku przy okazji kolejnych Dni Otwartych.

Zakład Uzdatniania Wody Rudawa to jeden z czterech zakładów uzdatniających wodę dostarczaną mieszkańcom Krakowa. Wydajność ZUW Rudawa wynosi 55 tys. m3/dobę. Woda pochodząca z zakładu trafia m.in. do kranów w następujących dzielnicach: dzielnica VI Bronowice oraz dzielnica IV Prądnik Biały, do części Woli Justowskiej oraz całej Olszanicy w dzielnicy VII Zwierzyniec, do części Miasteczka Studenckiego AGH oraz Krowodrzy i Łobzowa w dzielnicy V Krowodrza, natomiast w dzielnicy III Prądnik Czerwony woda dostarczana jest mieszkańcom osiedla Prądnik Czerwony i osiedla Gotyk.
 
 
(AM)

Dodano w dniu 19/10/2015